Výplňové materiály – fillery

Implantáty so syntetickej kyseliny hyalurónovej a minerálne implantáty

 Filler 1 Filler2 Filler3

Lokality vhodné na ošetrenie kyselinou hyalurónovou:

  • vrásky okolo úst
  • nosovo-ústne vrásky (ide o vrásky nachádzajúce sa medzi nosovými krídlami a kútikmi úst, ktoré sú napr. veľmi hlboké pri určitých základných ochoreniach a dodávajú tvári tvrdý výraz)
  • mimické vrásky, ktoré sa napr. rokmi tak hlboko vryli, že ani prvé ošetrenia botulotoxínom neprinesú ihneď želaný efekt
  • vpadnuté jazvy (napr. jazvičky po akné alebo kiahňach)
  • úzke pery
  • strata podkožného tukového tkaniva (napr.vpadnuté chrbty rúk, vrásky v dekolte – „pokrčený“ dekolt, vpadnuté líca)
  • vrodené alebo získané prehĺbeniny a nerovnosti napr. nosa, brady, ušníc a podobne

 

Kyselina hyalurónová je dôležitou a prirodzenou súčasťou väziva. Koža obsahuje asi polovicu celkového množstva kyseliny hyalurónovej v organizme, ale v značnom množstve ho možno nájsť aj vo vnútrokĺbovom priestore, v sklovci oka, či v pupočnej šnúre.

S pribúdajúcim vekom v koži podstatne ubúda koncentrácia kyseliny hyalurónovej, ktorá dokáže viazať množstvo vody. Kožné väzivo teda ukladá menej vody, a tým pôsobí koža neelastickým dojmom a má sklon k tvorbe vrások. Kyselina hyalurónová, ktorá sa môže aplikovať pod kožu je upravená takým spôsobom, že sa ihneď nevyplaví, ale  pomaly, postupne sa odbúrava v priebehu niekoľkých mesiacov. Pri týchto produktoch ide o materiály s obsahom zosieťovanej kyseliny hyalurónovej .

Okrem iného existujú ešte produkty s obsahom nezosieťovanej kyseliny hyalurónovej. Tieto spôsobujú krátkodobé viazanie vody v tkanive a lepšiu výživu najvrchnejších vrstiev pokožky zo spodných vrstiev pokožky.

 

Aplikácia a účinnosť:

Všetky produkty s obsahom kyseliny hyalurónovej sa dodávajú v hotových injekčných striekačkách s tenučkou ihlou. Pri všetkých výplňových materiáloch platí, že je potrebné si zvoliť vhodnú látku a ňou ošetriť náležitú vrstvu kože. Technika aplikácie výplňových materiálov patrí k minimálne invazívnym chirurgickým metódam, pri ktorých sa látka vpichuje do kože jemnou ihlou alebo kanylou. Zákrok prebieha ambulantne. Na zabezpečenie anestézie liečenej oblasti sa aplikuje krém na znecitlivenie. Niektoré látky je potrebné aplikovať veľmi tesne pod pokožku, teda do vrchnej vrstvy kože. Iné sa zasa musia aplikovať do strednej vrstvy kože alebo veľmi hlboko pod kožu. Pri vypĺňaní pier sa sleduje krivka obrysu pier. Pri vypĺňaní kožných defektov na väčších plochách sa väčšinou postupuje vejárovitým alebo mriežkovitým spôsobom.

Krátko po výkone sa môže objaviť mierne začervenanie, opuch, modrina, bolestivosť či svrbenie ošetreného miesta. Tieto príznaky vymiznú zvyčajne do 48 hodín. Výsledný efekt závisí predovšetkým od skúseností ošetrujúceho lekára, od správneho výberu prípravku a jeho presnej aplikácie. Dĺžka výsledného efektu sa pohybuje od 6 do 12 mesiacov, podľa aplikovaného produktu a typu ošetrenej lokality.

 

Preparáty

Značka Princess reprezentuje výplňové materiály a prípravky na mezoterapiu na báze kyseliny hyalurónovej. Táto značka je vyrábaná v Rakúsku spoločnosťou Croma, ktorá má bohaté skúsenosti so spracovaním kyseliny hyalurónovej. Samotný názov „Princess“ vznikol na základe mena zakladateľa spoločnosti Croma – pána Printza. Výplňové materiály Princess sú určené na vyplnenie všetkých typov vrások, na korekciu, zväčšenie objemu pier a iných špecifických oblastí. Sú známe svojou vysokou účinnosťou a bezpečnosťou. Tieto výplňové materiály smú používať len preškolení lekári.